polski Poniedziałek - 23 kwietnia 2018 Ilony, Jerzego, Wojciecha      Uwaga! Strona działa poprawnie tylko w przeglądarce Mozilla Firefox
Strona główna / Sakramenty / Bierzmowanie

SAKRAMENT DOJRZAŁOŚCI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ
SYMBOLIKA SAKRAMENTU BIERZMOWANIA
MODLITWA O SIEDEM DARÓW DUCHA ŚWIĘTEGO

BIERZMOWANIE PODOBNIE JAK CHRZEST WYCISKA W DUSZY CHRZEŚCIJANINA DUCHOWE ZNAMIĘ, CZYLI NIEZATARTY CHARAKTER. DLATEGO TEN SAKRAMENT MOŻNA PRZYJĄĆ TYLKO RAZ W ŻYCIU. SAKRAMENT BIERZMOWANIA MOŻE I POWINIEN PRZYJĄĆ KAŻDY OCHRZCZONY. ABY GODNIE PRZYJĄĆ SAKRAMENT, NALEŻY BYĆ W STANIE ŁASKI UŚWIĘCAJĄCEJ, ODPOWIEDNIO PRZYGOTOWANYM I ZDOLNYM DO ŚWIADOMEGO ODNOWIENIA PRZYRZECZEŃ CHRZCIELNYCH. ISTOTNYM OBRZĘDEM BIERZMOWANIA JEST NAMASZCZENIE KRZYŻMEM ŚWIĘTYM CZOŁA OCHRZCZONEGO WRAZ Z WŁOŻENIEM RĘKI PRZEZ SZAFARZA (BISKUPA) I SŁOWAMI: "PRZYJMIJ ZNAMIĘ DARU DUCHA ŚWIĘTEGO". ZANIEDBANIE PRZYJĘCIA TEGO SAKRAMENTU JEST WIELKĄ STRATĄ, UTRATĄ ROZWOJU DO PEŁNI, JAKĄ ZAMIERZYŁ DLA NAS BÓG.

Bierzmowanie jest to sakrament, w którym Duch Święty udziela się człowiekowi ochrzczonemu jako Dar.

Istotny obrzęd bierzmowania składa się z trzech elementów wykonywanych równocześnie. Są to:

• namaszczenie olejem Krzyżma na czole ochrzczonego,
  • nałożenie ręki biskupa na jego głowę,
  • słowa: "Przyjmij znamię daru Ducha Świętego".

W Kościele rzymskokatolickim zwyczajnym szafarzem bierzmowania jest biskup. W pewnych okolicznościach bierzmować może kapłan upoważniony do tego przez prawo kościelne.

Skutki bierzmowania są następujące:

• udoskonala łaskę chrztu,
  • głębiej zakorzenia nas w synostwie Bożym,
  • ściślej jednoczy nas z Chrystusem,
  • pomnaża w nas dary Ducha Świętego,
  • udoskonala naszą więź z Kościołem,
  • umacnia do świadczenia o wierze chrześcijańskiej słowem i czynem.

Bierzmowanie, podobnie jak chrzest, nie może być powtarzane ze względu na niezatarty charakter czyli znamię Chrystusa, które wyciska na duszy chrześcijanina.

W wyniku odnowy liturgicznej, obecne obrzędy sakramentu bierzmowania są następujące:

• przedstawienie kandydatów biskupowi,
  • przemówienie biskupa do kandydatów, uwzględniające wszystkich wiernych obecnych,
  • odnowienie przyrzeczeń chrzestnych,
  • modlitwa biskupa o dary Ducha Świętego, z wyciągniętymi rękami nad kandydatami,
  • udzielenie sakramentu bierzmowania każdemu kandydatowi z osobna,
  • modlitwa powszechna,
  • błogosławieństwo końcowe.